Préteritum - minulý čas jednoduchý
Cvičení, uvedené na této straně, slouží především začínajícím studentům k procvičení německého préterita (německy „Präteritum“), neboli minulého času jednoduchého.
Jak známo, v němčině existují dva druhy sloves- pravidelná a nepravidelná. U pravidelných sloves dochází při časování ke stejné změně koncovky, vždy v závislosti na osobě a čísle. U nepravidelných sloves dochází při časování ke změnám vně samotného kořena slova a je tedy nutné naučit se tato slovesa v preteritu časovat nazpaměť.
Kupříkladu pravidelné sloveso „spielen“- hrát si, které se v préteritu časuje nahrazením koncovky –en za koncovky –te, -ten- test- a –tet. V praxi vypadá časování slovesa spielen v minulém jednoduchém čase takto: ich spielte, du spiltest, er/sie/es spieltet, wir spielten, ihr spieltet, sie spielten. Dle tohoto schématu lze odvodit časování i ostatních, pravidelných sloves v préteritu.
Naopak u nepravidelných sloves, jakým je např. sloveso kommen- přijít, nelze časování nikterak odvodit, neboť zde dochází ke změnám v samotném základu slova, viz zde: ich kam, du kamst, er/sie/es kam, wir kamen, ihr kamt, sie kamen.